23 Mayıs 2011 Pazartesi

Bir Hira Ayazından..

Bugüne dek bize imanın sınırlarında beklememizi öğütlemişlerdi de
bir kere olsun "ey iman edenler iman ediniz" ayetini düşünüp sınırı beklenecek bir imanın nasıl olduğuna dair bir soruyu soramamıştık..

"İman ettim mi ?ben müslümanmıyım ?ben iyimiyim?"deme gereği hissetmemiş, "iman aramaktır" diyenleri duymamıştık...Karşımıza geçenler "ey iyiler topluluğu" diye sesleniyordu, biz iyi.. "Ey müslümanlar" diyordu, biz müslüman olduğumuzu sanıyorduk...Ötekiler diye birileri vardı..İman etmeyen,kötü,ahlak yoksunu..bizse bildiklerimizden ve anladıklarımızdan hep emin, hep mutmain ve ötekilerin üzerinden huzuru yakalamış bir din algısı ile,hakikati aramaya dair işaret olucak tüm sorularımızı,buhranlarımızı, bunalımlarımızı kaybetmiş..susmuştuk..

En kötüsü de "emindik" artık şüphe etmeyi haddi aşmak olarak görüyorduk da hz. Ömer'in münafıklar listesini neden merak ettiğini sormuyorduk...
Eminlik zannımız olmuştu bizi içimizden çökerten,emin olmadığımız onca şey üzerine mış gibi yaparken,dışımıza yaptığımız yatırımda bir taşlık canımız kaldığını göremiyorduk...

Şeriati ;"bütün bildiklerimden şüphe edicek kadar imanımı artır" dediğinde biz çoktan iman etmeyi huzurla eşlemiş..Huzur islamdadır'ı hazla yer değiştirmiştik.. İslam diye öğrendiğimiz şeyin tüm argümanlarını başkalarına okumak için kullanıyorduk artık..Ötekiler duysun istiyorduk.. Ötekiler rahatsız olsun..Meydanlardan dönenlerimiz attığı sloganların sadra şifa olmadığını görüyordu da aynı argümanların bizde neden hayat bulmadığını soramıyordu.."Anladığımızı sandığımız gerçekte anladığımızmıydı?" bir kere olsun kibrin bu yapışkan örtüsünü aralayamıyorduk..Acabalarımızı cümlelerimizden atalı hayli olmuştu..Artık "İslam" bizde heyecanı yitik ve umudumuzu harlamayan bir işlevsizlikti..Eylemlerimizi kaybettirmişti bu çarpık algı biçimi..Ötekileri suçlarken Aklımızı kutsadık ilk..Anladık dedik söylenenin anladığımız olduğuna inanarak..Vahyi bize inzal olmuş gibi okumak iddiasını güdüyorduk ama vahyi başkalarına okumaktan ayetlerle vurmaktan ne büyük haz duymaya başlamıştık..Benliğimiz susuzluktan ölüyordu oysa..

"Ben şahitlik ederim........." dememizi istesede Rabbimiz "ben" ile başlayan bu cümlenin öznesi olduğumuzu çoktan unutmuş..unutturulmuştuk...Öteki üzerinden kendimizi tanımlamayı istiyorduk böylesi daha kolaydı çünkü daha acısız ,daha zahmetsiz, daha mutlu...ötekinin varlığına hapsedilmiş bir benlikte " özgürlüğü" ağzımıza alacak kadar gafil üstelik..

Ötekine vuruyor..Öteki üzerine oynuyor..Ötekini suçluyorduk..
"Ben iyiyim çünkü kalbim iyiliği seviyor" yerine "ben iyiyim çünkü diğerleri kötü" diyecek kadar düşmüştük..
Artık ötekilerin kötülüğü kadar iyi...Ötekilerin isyanı kadar mümindik..


..............Ve biri, eline maskeleri paramparça eden o taşı aldı bir gün..
Uykumuzun derininden kırılan can kırıklarımızla irkildik.. dökülüyorduk bir bir..
Maskelerin ardına sakladığımız Ben'imiz işaret ediliyordu çünkü..Yüzleşmek istemiyorduk ama çıplak kalıyordu ruhumuz kırılırken vitrinlerimiz..Bu hikaye senin diyordu..Ötekilerin örtülerine bürüdüğümüz ben'imizin üzerine elini uzatıyordu..aynalarla dolu bir oda da yalnız kalıyorduk..Hakikat, söylediğin tüm o sloganlardan daha yalın ve acımasızdır derken yüzleştiğimiz hayatlarımız bizi ilk kez böylesine rahatsız ediyordu..


Şimdi unuttuğu soruları tekrar hatırlayan,yüreğinin altüstlüğünü ilk kez korkmadan itiraf edebilen..Ötekilerinin kelepçelerini çözmeyi isteyen,aynalarının acımasızlığıyla durmadan yüzleşmek isteyen...Yalnızlığı kalabalıkların arasında yüreğine erdem bilen.. bir avuç yolcu..başımızı ellerimizin arasına alıp dönüyorduk evlerimize..

Giderken yolun çoğunu yürüdüğünü sanan biz..yürüdüğümüzü sandığımız yolun başına dönmeyi istiyorduk ilk kez;
Ve bizim hakikatimiz buradan başlıyordu..İlk kez aynaya doğru dönüp "Ben" kimim..? diyorduk..Biz rahatsızdık ama "hakikat duyduğunda seni rahatsız ediyorsa yürünecek daha çok yolun vardır" demiyormuydu yola erken çıkan.Artık

Yürünecek

yolda bir 'ben' vardı..Mayıs/2011/İznik gölü
NüHa

2 yorum:

 1. duygularıma düşüncelerime bu kadar tercüman olunabilirdi ve olanda ancak sen olurdun zaten...
  altına imzamı atabileceğim yazıların biri..uzun zamandır kafayı taktığım şeylerin başında imanın olduğunu biliyorsun. gerçekten eski halime dönüp bakınca aynen anlattıklarını görüyorum...imanın ne olduğunu bilmeden onu çok kısa ve basit görerek aslında hayatının tümünün imandan ibaret olduğunu anlamadan ''iman ettik işte'' lerle yaşamak çok zavallıca...ben artık her hareketimin hesabını imanımdan sorar hale geldimbu beni yıpratsada zihnimi bununla meşgul etmek edebilmek benim ne kadar değiştiğimi gösteriyor...eskiden elle tutulur şeylerin peişne düşerdim net ve görünür şeylerin fıkıh öğrenmek isterdim akaidten sıkılırdım...fıkıhta o kadar çok eksiğim var ki ama imanı yalnız düşünrek bile huzura yakın hissediyorum kendimi...seninle konuşmak istediğim imana benzer bir konu da takva uzun zamandır bide bunu düşünüyorum imanın ne olduğunu bilmeden iman ettiğimizi düşündüğümüz gibi takvanın ne olduğunu da bilmeden takva hakkında atıp tutuyormuşuz giib geliyor...bunu gerçekten merak ediyorum...

  YanıtlaSil
 2. "Ben artık her hareketimin hesabını imanımdan sorar oldum" demişsin Nisam..Allah kaygını artırsın..


  Olması gereken buydu zaten ancak "islamcılar" olarak biz bunu pek mesele etmedik.Politik islam algımız sayesinde Allah'ı aramadan Allah bizimle demenin "genişliğini" yaşayıp durduk..

  Fıkıhla ilgili söylediklerin ise ayrı konu nisam :) o İslamcıların karşı kutbunda yer alan
  fıkhın dinin en alt algı seviyesi olduğunu unutup dini
  fıkıh hükümlerine boğan güruh :)

  Her iki taraftan da payını almış ve önündeki yollara şaşkınlıkla bakan
  bizlerin Rabb yardımcısı olsun.. :)

  YanıtlaSil

Sözün Gücüne inanmayan neden kelime-i şehadet getirir ki?..