14 Ocak 2011 Cuma

Mavi...Meryem'in Rengimidir?

Dücane Cündioğlu'nun insanı dönüştüren ve yüreğine inzal olan satırlarının vuku bulduğu eserleri arasında "Ölümün Dört Rengi" en üst sıralardadır sanırım..Sanırım diyorum çünki henüz tümünü bitirme bahtiyarlığına ulaşamadım eserlerinin..


Renkleri nasıl bilirdiniz sorusuna verecek cevabım az çok var iken aslında bir rengin salt bir görüntüden ibaret olmadığını ve aslında benim renklere verecek cevabımında hiç olmadığını anlamak için sanırım bu satırları okumam gerekiyordu.."Mekke'nin fethinde Efendimiz (s.a.v) Kabe'nin içindeki putları bizzat asasıyla kırıp paramparça eder.Kabe duvarındaki fresklerin de silinmesini emreder..
Ancak sağ eliyle bir freskin üzerini kapatıp şöyle der;

"Bu müstesna ona dokumayın!"

Efendimiz'in kendisine dokunulmasını menettiği freskte Hz.Meryem'le oğlu (çocuk isa)birlikte resmedilmiştir"
........
Cündioğlu bu rivayetten sonra Meryem'in giysisinin rengini ve mavi'yi sorgulamaya başlar..
.....


"O freskte Hz.Meryem'in elbisesi hangi renkti aceba?
Acaba Mavi miydi?

Öyle ya mavi-Leonardo'nun da dediği gibi-mesafenin simgesidir;hürmet ve ta'zimin...derinliğin ve yüceliğin..

Hegel şöyle söyler:
"Mavinin huzur verici dinginliği deruni bir sukünet,yumuşaklık ve hafifliğe delalet ettiğinden,Hz.Meryem mavi bir harmani giyer,nadiren de gözalıcı kırmızı bir elbise."

Vasily Kandinsky de mavi'nin hareketini konzentrich terimiyle tanımlıyordu;merkeze koşan-gözden uzaklaşan bir renk olarak...

Mavi gerçektende insanlardan uzaklaşan bir renktir.Göğün rengidir uzağın rengi..

Ulvidir bu yüzden,ulaşılmazdır.Uzaktır.Uzaktadır.

Hz.Meryem mavi elbisesiylemi bambinosunu(çocuk İsa'yı)kucağına almıştır?


.....

Bu kısımdan sonra Mavi'ye olan hayranlığım malumken onu bana yaklaştırmış ve sorunun cevabına tabi ki Meryem'in rengi mavidir demiştim.. ama devamındaki satırlarda Cündioğlu beni hiçte tatmin etmeyecek sözleri yazmaktan çekinmemiş :)

"Sanmıyorum.sevgi uzaklaştırmaz yakınlaştırır..

Bu fakire gelince bendeniz,hayalinde Kabe'nin içindeki freskte kucağında yavrusuna sarılan Hz.Meryem'i içine biraz sarı karışmış(turuncuya yakın) kırmızı bir harmaniyle tasavvur ve tahayyül ediyorum;yani hürmet ve ihtiramdan çok şefkat ve merhametin rengiyle...."

Victorya Finlay derki:Bakire Meryem hiç mavi giymemiştir.Rus ikonlarında daha çok kırmızıdır.Yedinci yüzyıl ressamlarıysa onu çoğunlukla morlar içinde gösterir.Bazen beyaz da giyer..


Peki ya sizin Meryeminiz hangi renk giyiyor? dercesine ekler sonuna Cündioğlu:

"Rengini iyi seç!

Makamınca seç!"

NüHa

Seçtiğimi sandığım aslında seçildiğimmidir

ya da seçtiğimi sandığım gerçekten seçtiğimmidir diye düşündü..


Resim:Hz. Meryem'in resmedildiği meşhur Maesta tablolarından biri

7 yorum:

 1. Burası çöldür; şehirli gözler onun içinde, güzel bir gündoğumuyla birlikte günbatımından ve yıldızlı bir gökyüzünden başka bir şey göremeyecektir.

  Çölde hiçbir şey yoktur. Ne bir söz, ne bir kişi. Burada sadece başı dönmüş, dur durak bilmez bir kasırga, bu susuz uçsuz bucaksızlıkta yalnız ve başı dönmüş bir ruh gibi esmekte, inlemekte, aramakta ve feryat etmektedir. (ali şeriati, kevir)

  YanıtlaSil
 2. Kevir'den yaptığınız iktibas için teşekkürler üveys..

  Cündioğlu ve Şeriati
  hakikat kazıcılarına benziyorum onları ...

  YanıtlaSil
 3. Gel gelelim ki çöller sarıdır... Ve çöllere her renk uğrar mı bilemem, ama, bu çölde bir de "geceler" vardır. Geceler ise laciverttir... Şimdilik geceye, misafir olan sanırım lacivertti... Yani mavinin koyu ve daha derin bir tonu...

  YanıtlaSil
 4. Evet hakikatin arkeolojisini yapmaktadırlar... Arayışın yılmaz, yorulmaz yolcuları gibiler...

  Blok'da ki yazılar hakikaten hakikati anımsatıyor, yaşatıyor. rabbim yardımcınız olsun...

  YanıtlaSil
 5. Amin ..
  Rabbim hakikaten yardımcımız olsun..

  YanıtlaSil
 6. mavi seven , kırmızı ,turuncu , sarı sevmeyen biri olarak dücane üstada katılmadan edemiyorum...bu yazın çok ilginç ve hoş kuzum yazının sonunda bende düşündüm selçuktaki meryem ana kilisesine gittiğim zamanları düşündüm ormanın içinde sessiz sakin ve inzivalık bir evdir,koca koca ağaçların yeşili arasında toprak rengi su havuzu ve yine toprak rengi minik odacık o odanın içinde hayal ettiğim hz meryemi maviyle oturtamadım kafamda oysa mavi nin bana hiseettirdikleri gerçekten de meryemin karakter tahlili gibi ama olmadı,nede ilginç...

  YanıtlaSil
 7. Zamanın en popüler en pahalı rengi ile giydirilmiş tarih boyunca Hz.Meryem..yani ki herşey gibi Meryem annemizin giysisi dahil popülerite tarih boyunca etkilemekten hiç vazgeçmemiş insanları..

  Biz Mavi'yi onun ruhunda hayal ettik sadece.. belkide ressamların giydirdiği Dücane gibi bu yüzden 'umurumuzun' konusu olamıyor :)

  Teşekkürler yorumun için nisam..

  YanıtlaSil

Sözün Gücüne inanmayan neden kelime-i şehadet getirir ki?..